Şehir, ilan, firma, etkinlik, haber, eğlence, müzik ve haber portalınız.

BAKIRLAR OTO E-TICARET SITESI HIZMETINIZDE

İran Yaptırımların Üstesinden Gelmek ve Halkın Alım Gücünü Yükseltmek İçin Paradan 4 Sıfır Atacak

İran yaptırımların üstesinden gelmek ve halkın satın alma gücünü artırmak için parasından 4 sıfır atmayı düşünüyor. Eğer düşünce gerçek olursa 1 milyon riyal 100 riyale eşit olacak.

İran, Amerika ve Batılı ülkelerin yaptırımlarının yol açtığı zararın üstesinden gelmek ve halkın piyasada satın alma gücünü artırmak için finansal yapı sisteminde değişikliğe giderek parasından 4 sıfır atmayı düşünüyor. Paradan sıfır atma işlemi gerçekleşirse 1 milyon riyal 100 riyale eşit olacak.

“PARANIN METAL DEĞERİ FİNANS DEĞERİNDEN DAHA YÜKSEK HALE GELDİ”

BAKIRLAR OTO DIZAYN&AKSESUR

İran Merkez Bankası Başkanı Abdel Nasser Hamati, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, paradan 4 sıfır atmanın kolay olmadığını, yeni kağıt paranın eski para biriminin yerini almasının 2 yılı bulacağını söyledi. Enflasyonun paranın değerini yüzde 50 düşürdüğünü belirten Hamati, “Paranın metal değeri finans değerinden yüksek hale geldi. 500 tümen kağıt paranın baskı maliyetinin 400 tümen oldu” dedi.

1 MİLYON RİYAL 100 RİYALE EŞİT OLACAK

İran Merkez Bankası 2017’de de paradan bir sıfır atmıştı. İran hükümeti bankacıların önerisini kabul ederek paradan 4 sıfır atarsa bir milyon riyal 100 riyale eşit olacak. Enflasyonun yüzde 30 artması sonucunda Amerikan doları İran’ın para birimi karşısında yüzde 221 oranında değer kazandı. 2017 yılında 34 bin riyal olan 1 Amerikan dolarının değeri 110 bin İran riyaline yükseldi.

Modern Ofis Buro Mobilyalari

Yorum bırakın