Şehir, ilan, firma, etkinlik, haber, eğlence, müzik ve haber portalınız.

BAKIRLAR OTO E-TICARET SITESI HIZMETINIZDE

Urfa Türkiye’de 8’inci il oldu! Ama bu yükseliş mutlu etmedi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarını açıkladı.

TÜİK verilerine göre Şanlıurfa nüfus bazından ilk kez 2 milyonun üzerine çıktı ve komşu kentleri gerisinde bıraktı. Türkiye sıralamasında da 8’inci il konumuna yükselen kentte bu durum pek de mutluluk yaratmadı. Suriyelilerin de en çok barındığı il olması sebebiyle kentte artan nüfus paralelinde artan eğitim, sağlık ve ekonomik sorunlar anlamına geliyor.

BAKIRLAR OTO DIZAYN&AKSESUR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarını açıkladı.

Şanlıurfa’nın nüfusu bir önceki yıla göre yaklaşık 46 bin artarak 2 milyon 035 bin 809 kişi oldu. Bu rakamla Şanlıurfa komşu kent Antep’i de geri de bırakarak Türkiye’nin en büyük 8’inci ili konumuna yükseldi.

Yüzölçümü 19 bin 451 km2 olan olan ve kilometrekareye 102’den fazla insanın düştüğü kentte; en kalabalık ilçe de 46 bin 123 kişiyle Eyyübiye oldu. Eyyübiye’i sırasıyla, Haliliye ve Siverek izledi. Kentin en küçük ilçesi ise 41 bin 142 kişiyle Halfeti oldu.

Kent ayrıca 19,8 ile ortanca yaşın en düşük olduğu illerin başında geldi.

URFA BU YÜKSELİŞLE BAŞ EDEBİLECEK Mİ?

TÜİK verilerindeki bu yükseliş sosyo-ekonomik açıdan kentte mutluluk yaratmadı.

En genç nüfusa sahip olmanın özellikle verimlilik ve enerji açısından olumlu olarak yorumlansa da en genç nüfus aynı zamanda işsizlik, daha  fazla yatırım ihtiyacı, artan yerel yönetim hizmeti ve göç anlamına geliyor.

Sağlıkta hastane ve personel ihtiyacı, eğitimde hem teknik donanım hem de öğretmen ihtiyacı, ekonomi de de istihdam alanlarında ihtiyaç olan kentte daha da artan nüfus bu mevcut sorunların da büyümesi anlamına geldi. Yükseliş, kelime anlamı olarak olumlu olarak algılansa da elde olan verilerle Şanlıurfa için yükseliş olumsuz bir durum oluşturdu.

Doğum hızı en yüksek olan kentte bu önlenemez nüfus artışına bir de Suriyeli nüfus eklenince her açıdan komşu kentler ve diğer illerden ihtiyaç bazında geride olan kentin, bu sorunlarla nasıl baş edeceği merak konusu oldu.

Özlem ÇELİK/İPEKYOL

Modern Ofis Buro Mobilyalari

Yorum bırakın